Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna w placówkach.

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i odrosłych to zajęcia ruchowe o charakterze profilaktycznym, mające na celu zapobieganie wadom postawy, zwiększenie wydolności organizmu oraz siły mięśniowej. A wszystko to w przyjaznej atmosferze i kameralnej grupie. Wykorzystane są do tego nowatorskie formy prowadzenia zajęć i sprzęt uatrakcyjniający zajęcia i pozwalający zastosować bardziej efektywne ćwiczenia.

Zajęcia kierowane są do każdej grupy wiekowej.

Gimnastykę korekcyjną powinny zainteresować się osoby posiadające wady postawy i skrzywienia kręgosłupa ale także jako profilaktykę.

Ćwiczenia te mogą u dzieci i młodzieży znacznym stopniu skorygować nieprawidłową postawę oraz sprawić, że skrzywienie kręgosłupa się zmniejszy. U osób dorosłych wśród których układ kostny już jest w pełni rozwinięty, najczęściej trudniej w widoczny sposób poprawić istniejącą wadę postawy. W dłuższym okresie czasu może to doprowadzić do konieczności przeprowadzenia operacji.

Jednak ćwiczenia mogą sprawić, że wada nie będzie się pogłębiać. Gimnastyka korekcyjna jest w stanie wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa.

Wady te spowodowane są z reguły niewłaściwym ułożeniem ciała w czasie nauki, pracy przy biurku czy komputerze. Wieloletnie zaniedbania skutkują skrzywieniami kręgosłupa na różnych jego odcinkach oraz  dolegliwościami bólowymi. U osób dorosłych najczęściej spotykaną wadą postawy jest garbienie się powstałe w wyniku złych nawyków w pracy, choćby nawet przez nieprawidłowe wielogodzinne  siedzenie za biurkiem.

Cel gimnastyki korekcyjnej:

-wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała,

-korekcje istniejących wad postawy i zapobieganie ich pogłębianiu,

-podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu,

-rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych i skracanie nadmiernie rozciągniętych,

-zwiększenie zakresu ruchu w stawach,

-profilaktyka otyłości.